Patagonia Chilena ¡Sin Represas!

isd_2014_patagonia_chilena_sin_represas_01

System naszej gospodarki jest bardzo racjonalny z punktu widzenia interesów zagranicznych mocodawców i naszej rodzimej burżuazji, która sprzedała duszę diabłu po cenie, jakiej powstydziłby się nawet Faust.

Eduardo Galeano, „Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej”

Patagonia jest zdecydowanie najpiękniejszym miejscem, w którym byłem. W porównaniu z innymi obszarami Ziemi, wpływ działalności człowieka jest tutaj niewielki, niemal niewidoczny. Wszystko to może jednak ulec zmianie. Problem polega na tym, że w czasach dyktatury Pinocheta prywatyzacja objęła również wodę. Cały czas zastanawiam się jak rzeka może do kogoś należeć?! Fakt jest taki, że w rękach prywatnych znajdują się najważniejsze cieki wodne południa.

Opiewający na ponad 3 miliardy USD projekt HidroAysén zakłada budowę 5 tam w regionie Aysén (2 na rzece Baker, 3 na rzece Pascua) oraz ciągnącej się do Santiago (grubo ponad 2000 km!) linii transmisyjnej. Jeśli dojdzie do skutku, wycięte zostaną ogromne ilości drzew. Linia transmisyjna naruszy wiele obszarów chronionych i lokalnych społeczności. Wpływ na dzikie rzeki, a co za tym idzie równowagę ekologiczną, będzie katastrofalny i nieodwracalny. Industrializacja obszarów pasterskich, przesiedlenia ludności to niemal pewny zanik tradycyjnego, kultywowanego tutaj stylu życia.

Projekt budowy tam zatwierdzony został w 2011 roku przez rząd, na czele którego stał Sebastián Piñera. Na zatwierdzenie czeka nadal projekt budowy linii transmisyjnej. Prawda jest taka, że Chile, które jest najbogatszym pod względem źródeł energii odnawialnej krajem na świecie, nie potrzebuje tej „brudnej” energii. Potrzebują jej kopalnie położone na północy kraju, będące w większości w rękach kapitału zagranicznego. Elity finansowe mają w Chile bardzo silne wpływy. Czy na tyle, by przeciwstawić się rosnącej grupie przeciwników tego chorego przedsięwzięcia? Jestem sobie w stanie wyobrazić, że przy tak ogromnym kapitale nie trudno będzie przestawić brakujące pionki w odpowiednie miejsce na planszy.

W przeciwieństwie do argentyńskiej Camino de los Siete Lagos, Carratera Austral jest nadal w znacznej części szutrówką. Ostatnio wpadł w nasze ręce album akcji przeciwko budowie tam. Dopiero teraz zdaję sobie sprawę, jakie zniszczenia powoduje budowa zwykłej, nieutwardzonej drogi. Któregoś dnia chciałbym tu jeszcze wrócić. Wrócić, sycić oko cudownymi, nieskażonymi żelastwem krajobrazami i kląć na fatalny stan ripio, które niestety systematycznie pokrywa się asfaltem…

Filmy:

Film „180 stopni na południe” można legalnie obejrzeć tutaj:

http://www.iplex.pl/filmy/180-stopni-na-poludnie,6233

Strony:

http://www.patagoniasinrepresas.cl/ (główna strona akcji)
http://www.sinrepresas.com/ (mniej informacji, en)

FacebookTwitterPinterestGoogle+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *