Myśląc o Ameryce Łacińskiej mamy przed oczami przede wszystkim monumentalne pomniki wielkich cywilizacji, amazońską dżunglę ze swą przebogatą fauną i florą, ośnieżone szczyty Andów czy też egzotyczne plaże. Zapominamy jednak, że to co czyni to miejsce wyjątkowym to jego mieszkańcy i ich kultura. To właśnie w ich oczach i twarzach odbija się cały kontynent. Dobrze się czyta barwne relacje z podróży po tym wspaniałym kontynencie, jednak trzeba poznać jego historię aby zrozumieć pewne mechanizmy. Poniższe książki to w pierwszej kolejności historia i reportaże, które otworzyły nam oczy na wiele zagadnień. Dziś dużo łatwiej jest mi zrozumieć dlaczego mieszkańcy interioru przez pryzmat koloru skóry mogą z niechęcią spoglądać na turystę i jak dalekie jest to od rasizmu. Dużo łatwiej zrozumieć specyfikę zrodzoną z biedy i cierpień, których pośrednio, poprzez naszą bierność i konsumpcję, jesteśmy przyczyną.

W dalszej części typowa literatura faktu pomieszana jest z prozą, która również może być znakomitym źródłem informacji o celu naszej podróży. Na koniec nieco pozycji, na które nie starczyło niestety czasu, ale z pewnością warto się im przyjrzeć. Przyjemnej lektury – oby stała się zapalnikiem do spakowania plecaka i spotkania w cztery oczy z duchem Ameryki Łacińskiej.

Marshall C. Eakin – „Historia Ameryki Łacińskiej. Zderzenie kultur”
Dzieje Ameryki Łacińskiej począwszy od jej odkrycia przez Kolumba w 1492 roku.

Eduardo Galeano – „Otwarte żyły Ameryki Łacińskiej”
Niezwykle ciekawe studium wyzysku Ameryki Łacińskiej, który zapoczątkowany został przez konkwistadorów hiszpańskich i kontynuowany jest do dnia dzisiejszego. Znajdziemy tutaj opis mechanizmów służących dominacji ekonomicznej oraz politycznej nad tym niezwykle bogatym obszarem. Przewroty wojskowe, dyktatury, podsycane i zdradzane rewolucje, spiski, kredyty, manipulacje cenami to tylko niektóre z mechanizmów, które doprowadziły do grabieży regionu i biedy miejscowej ludności. Działalność obcych wywiadów, monopoli, różnej maści bankierów, Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i światowych korporacji przez lata wysysały i nadal wysysają krew płynącą w żyłach ziemi i ludzi. Ciekawostką jest, że książkę tą w 2009 roku, podczas V Szczytu Obu Ameryk, Hugo Chávez wręczył Barackowi Obamie.

Artur Domosławski – „Gorączka latynoamerykańska”
Wiele kwestii związanych z historią Ameryki Łacińskiej wzbudza w Polakach niesamowite kontrowersje. Reportaż Artura Domosławskiego jest próbą spojrzenia na te kwestie okiem mieszkańca kraju byłego bloku wschodniego. Poza faktami historycznymi oraz stanowiskiem autora poznajemy historie opowiedziane przez ludzi związanych z aparatem władzy, sztuką jak również zwykłych mieszkańców regionu.

Jim Shultz, Melissa Crane Draper – „Dignity and Defiance: Stories from Bolivia’s Challenge to Globalization”
Świetna wgląd w toczącą się w Boliwii walkę ze skutkami szeroko pojętej, agresywnej globalizacji.

Roman Warszewski – „Pokażcie mi brzuch terrorystki”
Świetny reportaż związany z działalnością Świetlistego Szlaku. Autor, od dawna związany z Ameryką Południową, stara się przedstawić problem z różnych punktów widzenia. Przedstawiając genezę narodzin organizacji przygląda się jednocześnie sytuacji geopolitycznej interioru oraz życiu wiejskiej ludności andyjskiej.
Roman Warszewski – „Skrzydlaci ludzie z Nazca”
Bogaty cykl reportaży obejmujący tematy od Ameryki prekolumbijskiej (Nazca, chullpas nad jeziorem Titicaca) do historii najnowszej (Abimael Guzman i Świetlisty Szlak, Che Guevara w Boliwii czy wojna kokainowa w Kolumbii).

Cristian Alarcón – „Ja, transa”
Reportaż z mrocznego świata narkotyków opisany z perspektywy mieszkańców Buenos Aires.

Zenon Kosidowski – „Królestwo złotych łez”
Fabularyzowana (w znacznej części) historia podboju państwa Inków przez hiszpańskich konkwistadorów (pojawia się również podbój Meksyku przez Corteza). Jak stwierdza sam autor mieszanie historycznych opisów z fabułą było swego rodzaju eksperymentem, który wg. mnie wyszedł bardzo udanie. Pomimo sporej ilości danych historycznych książkę czyta się lekko i przyjemnie.

Wiktor Ostrowski – „Życie Wielkiej Rzeki”
Gdybym miał wskazać najlepszą książkę podróżniczą, na którą trafiłem w swoim życiu była by to właśnie ta pozycja. Niezwykła historia pewnego zakładu, przyjaźni, ludzi spotykanych po drodze, zmagania człowieka z siłami natury, rozgrywająca się w otoczeniu tytułowej Wielkiej Rzeki.

Alain Gheerbrant – „Wyprawa Orinoko-Amazonka”
Świetna relacja z wyprawy francuskich etnografów przemierzających białą plamę na ówczesnej mapie dorzecza Amazonki. Uczestnikom ekspedycji udało się dotrzeć do plemion, które nie widziały nigdy białego człowieka. Historia pełna jest magicznych jak również mrożących krew w żyłach momentów. Polecam!

Raymond Maufrais – „Zielone piekło”
Relacja z samotnej wyprawy przez dżunglę Gujany Francuskiej, której celem miał być być masyw górski Tumuc-Humac znajdujący się na pograniczu Gujany Francuskiej, Surinamu i Brazylii. Ślad po autorze zaginął a jego dziennik odnaleziono po latach nad brzegiem rzeki Tamouri.

Tony Halik – 180000 kilometrów przygody
Tony Halik – „Moja wielka przygoda”
Tony Halik – „Z kamerą i strzelbą przez Mato Grosso”
Wszyscy kojarzymy program „Pieprz i wanilia” prowadzony przez Tony’ego Halika oraz Elżbietę Dzikowską. Co ja tu będę pisał – wszyscy powinniśmy poznać przygody tego wielkiego podróżnika spisane na papierze.

Arkady Fiedler – „Ryby śpiewają w Ukajali”
Arkady Fiedler – „Piękna, straszna Amazonia”
Arkady Fiedler – „Spotkałem szczęśliwych Indian”
Arkady Fiedler – „Zdobywamy Amazonkę”
Kolejny wspaniały polski podróżnik i jego pochłaniające do reszty książki.

Jacek Pałkiewicz – „Amazonka. Zagadka źródła królowej rzek”
Historia ekspedycji naukowej pod kierownictwem Jacka Pałkiewicza mającej na celu ustalenie źródła Amazonki. Szanuję niesamowite dokonania Pana Pałkiewicza, jednak ich wyliczanie w tego typu książce (zajmuje sporo, jeśli nie większość miejsca) było zupełnie niepotrzebne. Szkoda bo fragmenty bezpośrednio związane z Królową Rzek bardzo ciekawe.

Jeremy Narby – „The Cosmic Serpent: DNA and the Origins of Knowledge”
Don Jose Campos – „The Shaman & Ayahuasca: Journeys to Sacred Realms”
Ralph Metzner – „Ayahuasca: święte pnącze duchów”
Pozycje związane z szamanizmem i ayahuasc’ą.

Proza:
Henri Charrière – „Papillon”
Mario Vargas Llosa – „Lituma w Andach”
Mario Vargas Llosa – „Marzenie Celta”
Mario Vargas Llosa – „Rozmowa w Katedrze”
Mario Vargas Llosa – „Historia Alejandra Mayty”
Gabriel García Márquez – „Sto lat samotności”
Isabel Allende – „Dom duchów”
Isabel Allende – „Ines, pani mej duszy”
Alejo Carpentier – „Podróż do źródeł czasu”
Cizia Zykë – „Złoto”

Kilka współczenych relacji z podróży po świecie:
Marta Owczarek, Bartłomiej Skowroński – „Byle dalej”
888 dni w podróży – nie powiem, troszeczkę zżera nas zazdrość…

Piotr Strzeżysz – „Makaron w sakwach, czyli rowerem przez Andy i Kordyliery”
O Piotru Strzeżyszu pisaliśmy już tutaj.

Stefan Czerniecki – „Dalej od Buenos”
3 intensywne miesiące podróży przez Amerykę Łacińską

Na poniższe pozycje niestety zabrakło czasu, warto im się jednak przyjrzeć:

Wiktor Ostrowski – „Wyżej niż kondory”
Roman Warszewski – „Q’ero – długowieczność na zamówienie”
Roman Warszewski – „Skrzydła diabła, rogi anioła”
Roman Warszewski – „Gdzie mieszka pułkownik Buendia?”
Krzysztof Mrozowski – „W uścisku żywiołów. El Condor Rio Colca”
John Gimlette – „Dzikie wybrzeże. Podróż skrajem Ameryki Południowej”
Paul Theroux – „Stary Ekspres Patagoński. Pociągiem przez Ameryki”
Przemysław Burchard – „Dżungla za progiem”

1 komentarz przy “Czytelnia

  1. Lubie wracac na ta strone ale musze przyznac ze ciezko bylo ja znalezc w google, byla gdzies na 5 stronie. Przydalo by sie jej pozycjonowanie polecam wpisac w google :
    seo stronka z seo poradami
    i znajdziesz tam ciekawy i darmowy sposob na podniesienie pozycji w wyszukiwarkach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *