Czar północy

20140529_tafi_del_valle-6

Wielu mężczyzn gromadziło się w domach, gdzie stało wiele koni uwiązanych przed gankiem, ale tam, gdzie jeden tylko koń czekał ukryty w krzakach, jego pan musiał zdjąć ostrogi, by ciszej wejść do domu, gdzie nań czekał cień. Z zainteresowaniem zaobserwowałem, że koń, który niegdyś był najcenniejszym skarbem człowieka Europy, jego machiną wojenną, wehikułem i posłańcem, piedestałem wielkich ludzi, ozdobą posągów i łuków triumfalnych, nadal pozostał bohaterem swej wielkiej historii w Ameryce, bo tylko w Nowym Świecie spełniał jeszcze znakomicie i na tak szeroką skalę swoje wieczne role. Gdyby je oznaczyć białymi plamami na mapie, jak terytoria nieznane jeszcze w średniowieczu, Ziemie Konia zajęłyby czwartą część półkuli, dając świadectwo wspaniałej obecności Podkowy w strefach, gdzie Krzyż Chrystusowy wkroczył na koniu, nie dźwigany z trudem na plecach, lecz dzierżony w dłoni, wysoko uniesiony w górę przez ludzi, których wzięto za centaury.

Alejo Carpentier, „Podróż do źródeł czasu”

Po nieco bezbarwnym, zdecydowanie europejskim południu, nagle znaleźliśmy się w zupełnie innym świecie. Miasteczka i wioski północy oczarowują. Nawet te, które położone są przy głównych, łatwo dostępnych, turystycznych szlakach mają w sobie coś magicznego. Warto poświęcić trochę więcej czasu i odwiedzić miejsca chronione brakiem asfaltu i wysokimi przełęczami. Momentami, kiedy wydaje się już, że nie sposób żyć na takim odludziu, tak wysoko, w tak skrajnie niegościnnych warunkach, nagle pojawiają się niewielkie skupiska domostw. Odnosi się wrażenie, że zarówno budynki, jak i ich mieszkańcy wtopieni są w krajobraz. Senne Cachi oraz nękane palącym słońcem, przenikliwym zimnem i huraganowymi wiatrami San Antonio de los Cobres wyglądają, jakby niewiele robiły sobie z upływu czasu. Kolorytu całości dodają gauchos maszerujący z dumą na swych koniach. W jednej z wiosek zagadał nas na oko 80-letni staruszek, który pomimo wieku wciąż ciężko pracuje. Do swoich stad zawsze jeździ konno. Wyrusza wcześnie rano, by dotrzeć na miejsce na drugi dzień po południu.

Przyjemnie jest również w dużych miastach takich jak Salta czy Jujuy. Zdecydowanie zapachniało peruwiańskimi klimatami, za którymi tak się stęskniliśmy. Na ulice wyjechało to, co teoretycznie nie ma prawa już jeździć, bez najmniejszych problemów zjeść można na ulicy, co i rusz ktoś pakuje się z jedzeniem do autobusu. Tłoczno, gwarno, jakoś tak bardziej rdzennie. Wieczorami w lokalach zwanych peñas rozbrzmiewa lokalna muzyka, ludzie jedzą, piją, śpiewają. Honor musimy zwrócić Argentynkom – ocena ich urody przez pryzmat południa okazała się nietrafiona. Równowaga w przyrodzie musi być.

FacebookTwitterPinterestGoogle+

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current day month ye@r *